| cenumesapunaici a întrebat:

Să faci un shake din două banane înseamnă mult? La procentul de zahăr mă refer.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca mai adaugi si zahar e o prostie, asa doua banane nu e multa zaharoza

| Holy2010 a răspuns:

Iar cu shakeu-rile?
Mult pentru CINE? Un atlet, copil in crestere, un supraponderal, un batran, cineva in convalescenta, un diabetic?!
Daca vrei sa slabesti inceteaza cu orice fel de shake sau suc. Mananca fructele asa cum sunt. Pe langa ca tin de foame nici zaharul nu se absoarbe atat de brutal datorita fibrei vegetale.
O banana mare contine aproximativ 120calorii din care 30g carbohidrati adica la doua vei avea cam 60g la un indice glicemic de 62.