| Wehrmacht a întrebat:

Sa zicem ca intr-o camera se afla Clor in concentratie de 1% in aer.O persoana intra in acea camera.In cat timp este afectata de gaz si in cat timp moare? Puteti sa-mi spuneti acelasi lucru si pentru astea?

-Amoniac
-Dioxid de Azot
-Monoxid de Carbon
-Acid cianhidric

Scopul intrebarii: vreau sa cumpar o masca de gaze si la toate filtrele am vazut maxim 1% gaz toxic. Vreau sa-mi fac o idee cam cat inseamna asta...Eu o voi folosi la reactii chimice ce degaja aceste gaze,asa, ca masura de protectie in cazul in care merge ceva prost.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai daca 99 la suta e aer trebuie sa consumi tot oxigenul apoi mori ca numai ai aer,nu stiu in cat timp conteaza cat respiri, marimea camerei, chesti matematice, biologice, problema e daca depinzi de acelasi 1 la suta atunci esti mort in cateva minute

| Wehrmacht explică (pentru RAY):

Eh...se pare ca trebuia sa dau decat un search pe google scriind "percent to ppm", dar nu mi-a trecut prin cap mai devreme.
Nu ai inteles tu ce vreau sa spun.Cand inspiri inspiri cu tot cu gazul toxic.
Se pare ca 1% este cam 10000ppm.In cazul in care la 300ppm HCN pici imediat filtrele care merg pana la 1% gaz toxic sunt numai bune pentru mine.

| Doctorfishadi a răspuns:

La amoniac este cel mai toxic! Apoi vine monoxidul de carbon, apoi dioxidul de azot si ultimul si cel mai ingrozitor acidul cianhidric.Nu stiu sigur timpii exacti in care mori, dar!