| anonim_4396 a întrebat:

Sa zicem ca renunt la legume/fructe sau carne, imi afecteaza sanatatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Organismul va incerca sa se adapteze, asta face el mereu, sunt curios ce vei manca daca le scoti pe alea 3? te bagi pe dieta bogata in grasimi? nivelul glicimiei va fi mic te vei simti ametit, varsaturi,diarie,organismul are nevoie de carbo asa ca va apela la masa musculara ca din grasimi nu poate avea vitamine sau carbo, nu recomand asa ceva, nu renunta la carbo, proteine, vitamine, minerale

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate că da. În locul tău, aș mânca moderat din tot ce îmi place.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Intrebarea e pusa de curiozitate.
Mananc si eu tot ce imi place.

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns:

Fiecare are rolul sau, e mai greu pentru organism daca renunti la una sau doua din acestea.

Răspuns utilizator avertizat
| Juviia a răspuns:

Nu,daca te referi sa devii vegan.Probabil daca vei manca doar carne, fara fructe si legume, ar putea fi ceva probleme.

| anonim_4396 explică (pentru Juviia):

Nu vreau sa devin vegan, am pus intrebarea de curiozitate.
De ce ar fi probleme daca mananc doar carne?

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Organismul tau are nevoie si de fibre, iar daca mananci doar carne ai cele mai mari sanse sa te rogi la sfantul WC sa faci ceva. Totodata, ai nevoie si de proteina animala, pentru ca e completa, are toti aminoacizii in comparatie cu cea vegetala. Daca devii vegan/vegetarian, trebuie sa mai vii cu suplimente alimentare

| Bogdan201739 a răspuns:

Daca renuti la toate astea ce mai mananci?
in orice mancare exista legume? fructe sau carne

| anonim_4396 explică (pentru Bogdan201739):

Am spus sau, nu si.
''Sa zicem ca renunt la legume/fructe sau carne, imi afecteaza sanatatea?''
Citeste in ***. intrebarea inainte sa raspunzi.

| Bogdan201739 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles ca renunti la amandoua deodata