| danyyyy18 a întrebat:

Sal all! Am niste semne pe fata ( niste gaurele asa, taieturi nu stiu cum sa le numesc ) si m-a cam deranjeaza. Cine stie cu ce ar trebui s-a ma dau sa imi dispara. Help me. Mersi ( DAU FUNDITA :d)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Dacă sunt nişte puncte negre, înseamnă că sunt pori deschişi plini de sebum, care în contact cu aerul se înnegresc. De obicei apar pe bărbie şi pe nas.
Poti incerca sa iti cureti tenul in profunzime acasa, o data pe saptamana.
Fierbe apa intr-un vas cu o deschidere putin mai mare decat ovalul fetei tale. Cand clocoteste, adauga cateva pliculete de ceai, de preferat de musetel, fiind cunoscute calitatile sale antiseptice si calmante. Acopera vasul cu un capac si aseaza-l pe un scaun, astfel incat sa poti sta intr-o pozitie comoda deasupra lui. Ai grija sa nu te oparesti!
Cand simti ca ai stat suficient, iar porii sunt dilatati, poti incepe curatarea in diferite moduri. Indiferent ce metoda alegi, ai grija sa nu iti ranesti fata, sa nu lasi semne pentru ca trec destul de greu. Tine cont ca dupa ce ai stat in aburi, pielea ta este mai moale si mult mai sensibila si orice miscare prea puternica, fie ca iti infigi unghiile sau te freci cu prosopul prea tare sau acesta este prea aspru, poate sa lase urme.

Daca punctele negre nu sunt foarte mari, e posibil sa fie suficient sa folosesti un prosop curat, un pic aspru, pentru a freca fata, in special nasul si barbia.
Dupa ce ai curatat fata, spala-te cu apa rece sau aplica o lotiune astringenta pentru a inchide la loc porii.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gaurelele acelea sunt pori dilatati iar micile asa -zise taieturi sunt cicatrici a unor zgarieturi.Pentru inchiderea porilor si /sau estomparea lor gasesti sfaturi utile aici :http://www.benessere.ro/Frumusete/1329/Inchide-porii-dilatati.html
Pentru micile taieturi solutia este machiajul.

Numai bine!

| mady_3152 a răspuns:

Inseamna ca ai pori deschisi. nu poti sa scapi de ei.asa este tenul tau, dar poti sa folosesti o pudra...care ii acopera foarte binewinking

| KAMYTZU a răspuns:

Inseamna ca ai pori deschisi. nu poti sa scapi de ei.foloseste fond de tenbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine a functionat clearkin de la avon da trebuie folosit regulat. o data la 2-7 zile