| BlackHear7 a întrebat:

Acum 12 zile am cazut foarte urat..am cazut pe picior si m-am ales cu o fracturica la ou piciorului, Mi la pus in atela ghipsata.l-am tinut 7 zile pana cand pansamentu s-a largit si practic caram dupa mine ghipsul, mi s-a spus sa vin de cand la pus in 7 zile, probabil sa mi-l puna in ghips total..am ajuns la spital.mi-a spus sa vin peste o alta saptamana lucru de care era inutil pentru ca eu trebuia sa stau doar 30 de zile ....si mai mult din astea cu ghipsu, nu s-au luat masuri asa ca am plecat acasa ( Romania-fara pile=o(zero) ) a2a zii am dat atela jos, si am preferat sa pun bandaje elastice pentru ca ele mai tineau cat de cat glezna imobilizata, maine am aranjat sa ma duc la un specialist...si intrebarea mea e. daca ma v-a trage de picior sa-l pun la loc..sau nu stiu? sad mie mi s-a spus unde am fost prima oara ca am doar o fisura.sad imi e foarte frica sa nu ma trozneasca laughing)).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Lasa-ma sa inteleg putin treaba ta: la inceput a fost o fracturica apoi e o fisura? Nu prea inteleg asta prea bine, dar te rog mergi la medic sa iti faca o radiografie pentru diagnosticul corect al problemei fiindca o fracturica nu-i egal cu o fisura, din punct de vedere medical. Apoi, in mod normal trebuie sa stai cu aparatul gipsat 2-3 sapt in functie de gravitatea problemei si gipsul nu trebuie dat pentru nimic in lume jos, chiar daca-i larg, te mananca, nu-ti place de el si altele fiindca el are un rost si de asta ti-l pune. Mai departe, trebuie sa stai in pat, cumintel si cu multa rabdare, piciorul sa stea la cald fiindca gipsul atrage frig si poti face reumatism, daca el este ud sau mergi pe afara fara sa fii bine invelit. Banuiesc ca esti tinerel si nerabdator sa te faci bine, dar toate la timpul potrivit. In mod normal, nu iti trage nimeni de nimic ci probabil iti pune un alt aparat gipsat, ca o ghetuta, si tu ti-o umpli cu autografe de la prietenii care te viziteaza. Daca-i ceva foarte grav, dar nu cred, iti face anestezie si nu simti nimic. Poti vorbi cu ei si le spui daca te doare cand te consulta fiindca de asta esti barbat! Dupa ce te faci bine, imi promiti ca te uiti bine si nu mai cazi. Te uitai dupa vreo fata? Lasa-le linistite; a ta e pusa deoparte si-i doar a ta! Picioarul nu e deplasat de la pozitia obisnuita, nu-i asa? Daca nu-i deplasat, atunci scapi in 15 min. (radiografie + aparat gipsat). Numai bine!