| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU.De cateva saptamani mi-a aparut un cos pe nas in partea dreapta deasupra de nara.Si nu pot sa-l sparg.cosul e ca si o muscatura de tantar asa rosu si tare daca intelegeti:d. ce as ptueaa sa fac sa dispara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Intreaba la farmacie de "Mibazon"daca are cumpara-l sidati-l pe fata.
Sau te poti duce la farmacie si sa intrebi de o crema speciala pentru acnee(cosi).
Pa, pa!

| TaviSMURD a răspuns:

Ca medic te indrum sa-l lasi acolo si sa nu mai incerci sa-l spargi. Stiu ca suna cam tampit dar nefiindbine sterilizata poti face o infectie de toata frumusetea pe fata iar cosul poate genera in furuncul si nu cred ca vrei sa ai pefata o buba de 2 cm. Am avut chiar de curand un caz la camera de garda cand o tanara a venit cu obrazu cat casa de la un cos pe care si la stors stiu ca pare o tampenie dar gandeste-te cate bacterii ai sub unghii pe piele + transpiratie. Incearca sa te speli bine si aplica niste creme dspeciale de cauterizare.winking bafta