| Hundrea a întrebat:

Sall! Dc nu pot sa pronunt corecta litera T cu virgula jos, nu pot sa-l scriu pe calculator.Eu mai mult il pronunt c.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai vointa, sa exersezi mult cu voce tare si sa fii atent cand pronunti cuvintele.
Daca singur nu poti, atunci poti apela la un logoped.

| Sava_Alex_1999 a răspuns:

Pentru ca te-ai invatat sa iti tii limba gresit in gura atunci cand pronunti. Asa am si eu, dar la literle X si S...asta e, bine ca nu e mai rau, sunt unele persoane care nu pot pronunta litera G.

| crowleyburgon a răspuns:

Probabil ca atunci cand erai mic si stalceai cuvintele, literele, nu ai fost atentionat si corectat si in timp a ajuns o obisnuinta.
Oricum cu exercitii de dictie poti sa te corectezi, te uiti la clipuri sau pui pe cineva sa pronunte litera Ţ si exersezi, in principiu nu ai altceva ce poti face.