| XxBlueRosexX a întrebat:

Sall din 31 decembrie nu mai am voce, sunt ragusita rau iar dimineata cand ma trezesc nu pot vorbi deloc...am incercat cu strepsils intensiv, propolis miere ceaiuri si sirop de tuse dar degeaba ca nu au nici un efect. Dureaza deja de 3 zile, gatul nu ma doare deloc si nici nu tusesc, vreau doar sa scap de asta. Ce imi sugerati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand fa repaus vocal, adica nu vorbi absolut deloc vreo 3 zile. Este foarte greu, dar este esential pentru vindecare, oricat de putin ai incerca sa soptesti, chiar si 3-4 replici pe zi, iti iriti corzile vocale. In afara de asta, stai la cald, hidrateaza-te mult, nu bea nimic fierbinte sau prea rece si ia un antiinflamator (gen nurofen). Nu te ajuta cu nimic strepsils, fiindca el nu ajunge in laringe.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu vorbi deloc, continua sa iei la fiecarea ora miere de albine amestecata cu zeama de lamaie si bea doar ceai caldut.
Au efect garantat, doar daca faci intocmai cum am scris mai sus!

| octav005 a răspuns:

Nu cumva ai baut rece?

| Overthelimit_Metin_2000 a răspuns:

Vin rosu fiert cu scortisoara, piper si zahar.