Întrebare recomandată | ElenaMaria1 a întrebat:

Cum sa scap de tuse cat mai repede? De cateva zile tusesc foarte urat, iau un sirop dar vad ca nu isi face efectul deloc! ce imi recomandati? pls help.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Termină siropul, iar dacă tusea persistă, mergi din nou la medicul de familie pentru a-ți prescrie un tratament țintit.
Sănătate!

6 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Abia daca tine mai mult de trei saptamana trebuie sa iti faci probleme. Odihneste-te bine, evita frigul, imbraca-te mai gros, fa si miscare nu sta doar la invatat sau calculator, nu bea rece, nu respira mult cu gura deschisa cand e f frig; organismul se reface singur. Daca expetoratia se ingroasa, infectia a devenit bacteriana, si ar merge un antibiotic, insa doar daca nu cedeaza singura dupa catva timp.

| darrio2007 a răspuns:

Humex.Pentru cel putin 3 zile.

| BlueFeeling a răspuns:

Heii, si eu am fost racita, tusea se duce excelent cu ACC dar raceala asta cica e de sezon si tine vreo 2 saptamani. Dar serios, Acc-ul te va ajuta

| AndreeaIonela29 a răspuns:

Nici eu nu stiu cum sa scapsad si tusesc mai mereu... ce sa fac? ce imi recomandati?; o3

| Mirelutzz a răspuns:

Ia cate o linugurita de miere dimineata si seara. ajuta si e boon.big grin

sau cu sirop de pin...si asta e boon si dulce...big grin

| amimaria a răspuns:

Intreba medicul su farmacistul.Sunt sigura ca te vor ajuta sa scapi de tuse.