| asdasdasdasd a întrebat:

Am 15 ani, 1.58 m si 61 kg. Tatal meu are 1.68 iar mama 1.60. Exista vreo sansa sa ajung la 1.70 m? mentionez ca fac sala fara exercitii de ami pune presiune pe oase si pe coloana

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Exista sansa si sa ajungi de 2m. Dar de obicei daca nu ai persoane inalte in familie, si nu doar parintii: bunici, unchi/matusi din partea parintilor, chiar strabunici si verisori, nu prea mari sanse sa cresti. Daca stii ca ai rude inalte poti sa speri, dar nu e sigur ca o sa cresti. Din pacate nu poate nimeni sa-ti spuna cu siguranta daca o sa cresti. Totul (sau marea majoritate) din procesul de crestere e dictat de ADN, asa ca nu poti decat sa stai si sa vezi daca cresti sau nu. Sportul poate sa ajute intr-o oarecare masura, dar nu sala, nu exista studii care sa spuna ca exercitiile de forta opresc cresterea, dar iti pot spune eu cu siguranta ca nu o ajuta in niciun fel, ajuta doar cresterea musculara, nu si inaltimea, mai bine sporturi care includ miscari de intindere si miscari complexe: inot, baschet, handball...

2 răspunsuri:
| BB4Eva a răspuns:

Da. De obicei, copiii cresc mai inalti decat parintii, unii chiar si cu 15-20 cm. Nu-ti face griji, mai ai pana la 18-20 de ani de crescut. Sala te ajuta foarte mult.

| Ingognito a răspuns:

Daca chiar vrei sa te inalti apucate sa joci baschet te va ajuta