| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ma tot gândesc de ceva timp la chestia asta și as vrea sa va întreb, dar fără răspunsuri ironice sau fără sa știți, este vorba despre înălțimea mea, am 15 ani impliniti de vreo 3 luni de zile, am înălțimea de 1.60 pana în 1.63, tata are 1.68 iar mama 1.55, mai cresc? Pot ajunge la o înălțime de 1.70, dacă fac exerciții pentru înălțime care îmi întind oasele și care îmi îndreaptă coloana? Vreau unele răspunsuri bune și cer seriozitate, deoarece sunt curios, mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Ioanamaria45 a răspuns:

Salut!
Ideea este ca nu depinde doar de mama si tata. Poti sa fi inalt si de la bunici sau alte rude. Zic ca cel mai bine este sa ii intrebi pe parintii tai daca bunicii tai au fost inalti, iar exercitiile mi se par o pierdere de timp si ca nu sunt bune de nimic. Sa nu ti pierzi speranta, deoarece am avut si eu un coleg care avea 1.75 cam asa si parintii lui erau mult mai scunzi decat el.
Sper ca te am ajutat

| hahaha677990928 a răspuns:

Am vazut un articol cu un studiu recent. In acel studiu, s-a dovedit ca pentru a creste in inaltime factorii cei mai importanti sunt: sportul si alimentatia sanatoasa. Din moment ce ai 15 ani, inca ai timp sa mai cresti. Iti recomand aplicatia Increase Height, exista pe magazine play si are exercitii atat pentru persoanele care au sub 18 ani, cat si peste 18 ani. Totodata iti poti face un antrenament personalizat daca vrei, si inca de cand intrii pe aplicatie, iti treci inaltimea pe care o poti monitoriza si poti observa progresul. Sper ca te-am ajutat!happy