| Dragosh007 a întrebat:

Am decis sa ma apuc de sala..am 15 ani si 1.70 inaltime si am auzit ca nu e indicat sa pui presiune pe coloana(mai ales ca nu-s prea inalt) si mi-am facut un program cu exercitii pentru. toti muschii si as vrea sa-mi spuneti care dintre ele imi poate pune presiune pe coloana(eu cred ca trapezul imi cam pune presiune)
si ce credeti despre programul asta.(am gasit exercitiile pe net pentru incepatori) http://postimg.org/image/cyujgji99/
http://postimg.org/image/ievsbzizl/

Răspuns Câştigător
| CulturismsiFitness a răspuns:

Ca sa iti raspund la intrebare ce trebuie sa stii. Este adevarat ca daca pui greutate foarte mare pe coloana se taseaza vertebrele si iti impiedica cresterea. Dar daca pui de exemplu cand faci geno greutatea ta pe bara nu ai nici o problema. Deci ai grija sa nu pui greutate pe coloana mai mare decat greutatea ta corporala. Exercitiile care pun presiune pe coloana sunt. Genoflexiunile, fandarile cu bara in spate, Umeri din picioare cu bara, trapezul cu bara..etc
Intra pe youtube si cauta canalul Totul despre steroizi. Acolo un culturist roman profesionist explica pana in cel mai mic detaliu tot ce vrei sa stii. Plus ca are si niste antrenamente foare smechere

2 răspunsuri:
| Sportfreak a răspuns:

Nu recomand asa multe exercitii pentru picioare de exemplu presa, si umerii ti poti antrena si fara sa ridici greutati deasupra capului. Intreaba antrenorul si el iti va zice ce este cel mai bine pentru tine, dar nu-i bai eu la varsta ta aveam acceasi inaltime si m am dezvoltat mult intr-un an. Deci daca executi exercitiul corect nu este nici un risc.

| Cosmin4Fit a răspuns:

Toate exercitiile in care tii greutati libere in maini iti pun presiune mai multa pe coloana, de la gravitatie. Indiferent daca stai in picioare sau jos.

Se pare ca ai un antrenament destul de serios pentru varsta ta, te felicit.

Poti combate problemele la coloana prin executarea exercitiilor cu o postura corecta, si cu o incalzire foarte buna. Poti de asemenea sa faci si niste intinderi pentru spate dupa antrenament, dar nu tipul de intinderi de flexibilitate, ceva lejer. Un exemplu bun este sa te prinzi de o bara cu mainile si sa stai suspendat, fara sa atingi podeaua, sa permiti coloanei sa se intinda. Poti sa te scuturi foarte usor.

Mai poti avea probleme si cu exercitiile in care stai asezat pe coloana, sau intins, daca nu esti pozitionat corect.

Sunt de asemenea aparate care aplica presiune asupra gatului (in stransa legatura cu coloana), impingandu-l in fata.

O executare corecta a exercitiilor de va scuti de probleme in viitor.