| Deooo a întrebat:

Salut! Îmi spuneți și mie niște exerciții la sala fără a pune presiune pe coloana?

6 răspunsuri:
| CassiusAlexander a răspuns:

Oricare. Dacă e executat corect.

Răspuns utilizator avertizat
| PringAloe a răspuns:

In primul rand, toate exercitiile care nu sunt facute corect poate afecta coloana, insa exercitiile ar putea afecta direct coloana sunt urmatoarele: genuflexiuni, impins deasupra capului( exemplu: pentru umeri) dar asta doar daca se face cu o greutate mare si pe termen lung, daca faci cu o greutate care corpul si-o permite nu o sa afecteze nimic.
Acum ca sa-ti raspund la intrebare, majoritatea exercitiilor nu afecteaza in mod direct coloana, ca-i vorba de antrenament biceps, tricep, antrebrat, ridicari la piept etc, ca sa-ti afecteze intr-un fel coloana trebuie sa ai deja probleme cu ea sau sa faci exercitii deasupra capului cu greutati mult prea mari.

| Deooo explică (pentru PringAloe):

Ideea e ca vreau sa ma apuc de sala, dar vreau sa mai cresc in inaltime, nu știu dacă afectează inaltimea

| Gabriel2424 a răspuns:

Pai cam toate infara de ridicatul barei deasupra capul, cand lucrezi picioarele si la umeri, cred ca te temi ca daca faci exercitii care pun presiune pe coloana nu mai cresti si cam asa e, poate afecta intr-o anumita masura, iti recomand dupa antrenament exercitii de stretching si chiar sa stai atarnat de bara de tractiuni cateva min, te va ajuta 10-15 min de stretching sunt suficente.

| felixf a răspuns:

Https://ziare.com/......eo-1472152

https://www.youtube.com/watch?v=dp14WwvlQ0Y

asculta si citeste aceste linkuri.

Daca ai fi mai specific in ce zona te intereseaza atunci te putem ajuta mai usor.