| al3ks a întrebat:

Sall TpU! Am si eu o problema a inceput sa ma doara amigdalitele de alaltaieri si am luat vreo 4 pastile "Trahisept cu miere si lamaie" nu au fost bune deloc, l-am rugat pe tata sa se duca sami i-a un antibiotic si mi-a luat "BIOPAROX" am inceput sa-l iau de astazi dimineata 2 pufui pe o amigdalita 2 pe cealalta, intrebarea mea este efectul este imediat fiindca l-am folosit de 2 ori si nu mi-a trecut
deloc! si m-a doare INGROZITOR! HELP REPEDE!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Probabil ai făcut o amigdalită...
La medic de ce nu te-ai dus?

Efectul NU poate fi imediat, mai ales dacă ai folosit doar tratament simptomatic ( de ameliorare a durerii de gât/amigdale )!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| al3ks explică (pentru bursuc001):

Tot cu antibiotic mi-a trecut, si nu m-am dus la medic. Uneori ma mai doare si ma dau si in cateva minute trece "miraculos". Oricum mersi pentru sfaturibig grin

| bursuc001 a răspuns (pentru al3ks):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

O seară frumoasă.

6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Ibuprofen + Paracetamol dacă nu cedează așa, rămâne antibiotic, care oricum trebuie să te duci la medicul de familie să îți dea rețetă.
Iar spray-ul este foarte bun efectul după 2 zile îl vei vedea

| Oana92 a răspuns:

Bea ceai de ghimbir si pune-ti pe gat feli de cartof. luni mergi la doctor si nu mai lua antibiotice de capul tau. sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te dor amigdalele, nu amigdalitele. Ar trebui sa mergi la medic in loc sa incerci sa te tratezi singura.

| AmxMod a răspuns:

Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.

ati sugerez sa mergi la medic sau medicul de familie, si niciodata sa nu mai iei medicamente dupa capl tau ca poate nu-ti face bine, intotdeauna cand ai o problema mica sau mare si sti ca trebuie sa mergi la medic, du-te