| CentyLox a întrebat:

am si eu o problema care cred ca e destul de grava
Eu anul trecut am vazut ca s-a umflat sternul, am mers la doctor si a zis ca am un fel de malformatie. Acum o saptamana unu mi-a lovit pieptul si se umfla, azi aceeasi poveste doar ca acum e dezumflat dar ma doare cata osul. Posibil sa fie fracturat acel os? sau ceva mai grav

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Putin probabil sa fie vorba de o fractura, sernul nu e asa firav iar daca nu suferi de osteoporoza sau alte boli trebuie o forta destul de mare pentru a fractura sternul.
Daca ai observat ca si-a modificat forma dupa acea lovitura e cazul sa mergi la medic, chiar daca e o fractura si e mica, nu trebuie intervenit, se vindeca singura, dar prima data trebuie sa vezi ce ai.

| Daniel9988 a răspuns:

,,un fel de malformatie'' nu este un diagnostic precis.Ce fel de medic este ala care iti da asemenea raspuns?! Pana si bunica ti-ar fi dat mai multe detalii.Iar daca nici macar radiografie nu te-a pus sa faci, sa ma ierte, dar nu stiu din ai cui bani a terminat facultatea asa specimen....Mergi la alt doctor si fa o radiografie.