| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Sunt băiat, am 15 ani si din aprilie ma doare incheietura mainii, partea de sus a incheieturii. Adica de 3 luni. Motivul durerii este ca am fost la box, am lovit sacul repetat fără bandaje și am simțit o durere, dar am continuat. La început ma durea foarte tare, dar mai mi-a trecut. Daca ma las in palma, de exemplu daca fac flotari sau dacă ridic greutăți ( chiar si cele mici ) nu prea pot sa ma las prea tare in ea și ma doare. Nu e fracturat osul fiindca il misc destul de bine. Daca stau normal, nu ma doare, dar daca vreau sa fac orice activitate ce implica incheietura, ma doare. Stiti cumva ce este? Dacă merg la doctor o va pune în ghips?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

La box ai curaj sa mergi sa fi "smecher" dar la medic iti este teama ca iti pune manuta in ghipsulet happy

| UnBaiatAnonimx221 a răspuns (pentru Sophieka):

Nu e de curaj dar e vara si mna. e naspa sa stau cu mana in ghips si sa nu pot sa fac multe lucruri

| user0010 a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Ei lasă, că fostul meu coleg de clasă și-a fracturat brațul de la umăr și a avut toată mâna în ghips + că avea o cărămidă atârnată. Și tu te plângi pentru un ghips la mână

| MihaiSpeedster a răspuns:

Probabil ai un tendon afectat. Sau mușchi rupt, care nu are timp sa se vindece, utilizăndu-l constant.
În primă instanță vei face un RMN, și probabil îți va pune o atelă, pentru imobilizarea mâinii, pe care să o porți câteva săptămâni. Se poate da jos când dormi, faci baie, etc, dar trebuie să prevină mișcările care întrebuințează tendonul/mușchiul afectat.

| carla2010 a răspuns:

Nu, nu iti va pune mana in ghips, mergi la doctor. Daca va fi necesar, probabil iti va recomanda o atela sau o orteza. Cu cat amani mai mult mersul la doctor, cu atat vei remedia problema mai greu. Curaj! Mergi la dr!

| Bunddy a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic sa-ti faca o radiografie. Chiar daca nu e fractura e posibil să ai un os fisurat.