| xCrank a întrebat:

as vrea sa stiu si eu care sunt simptomele daca ai ficatul marit(senzatie, dureri)dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Ficatul nu doare! eventual te poate durea fierea, poti fi balonat, poti avea dureri de cap, varsaturi sau gust amar in gura!

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Ficatul nu doare oricum, cel ma ibine vezi la un ecograf!

| LIN2010 a răspuns:

Recomandarea mea este sa o investigare ecografica la un cabinet madical si astfel sa afli rezultatul.Respecte

Răspuns utilizator avertizat
| luisanamy a răspuns:

Simptomele ficatului marit
Marginea inferioara a ficatului poate fi palpata la copii, la adultii slabi sau in timpul unei respiratii
profunde. De obicei, aprecierea dimensiunilor ficatului este facuta de medic, prin palpare si percutie, prin manevre atente, care presupun exer­citiu si experienta. El va aprecia, de asemenea, aspectul si consistenta marginii inferioare a ficatului, adica daca aceasta este neteda sau neregulata, daca este elastica sau dura.

Exista insa unele simptome care insotesc hepatomegalia precum: durerea, ascita, icterul (coloratia galbena a pielii si a mucoaselor), febra, starea de oboseala.

De exemplu, ficatul marit insotit de icter se intalneste in hepatitele virale acute, dar si in hepatite cronice, ciroza, abces hepatic, neoplasme sau in icterul mecanic de diverse cauze (obstructie prin calcul biliar sau din cauza unei formatiuni tumorale).