| vladutzw a întrebat:

Eu aud foarte slab cu urechea stanga si am mers la doctor si acolo mi-a facut o audiograma si mi-a iesit ca aud doar 30% cu urechea stanga. Apoi am mers la Audionova si tot asa mi-a iesit rezultatul si o zis catre mine ca trebuie sa port aparat auditiv toata viata pentru ca mi-a afectat nervul auditiv.
1. Chiar nu exista nici o sansa ca nervul auditiv sa se refeca in cativa ani?
2. Acuma o sa incep scoala. Cum o sa se comporte colegii cand o sa vada un copil cu aparat auditiv? Sau ce o sa zica fetele din liceu?

Mentionez ca am aproape 16 ani si doar la 18 ani o sa imi pot face aparat auditiv invizibil [in interiorul urechii].

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Legend123 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa ii ignori sanatatea ta este mult mai importanta decat ce spune lumea despre tine. daca iti e rusine nu purta aparat auduitiv pana la 18 ani cand vei putea purta de-ala invizibil sau poarta doar cand esti pe acasa undeva unde nu sunt colegi/prieteni..BAFTA si insanatosire grabnica.

| Blonyx a răspuns:

Daca exista vreo sansa ca nervul auditiv sa se refeca in cativa ani,nu prea cred,dar daca prietenii tai de accepta asa cum esti, inseamna ca iti sunt prieteni adevarati, iar daca fetele din liceu te judeca dupa aparente o sa-si ia cafteala laughing (glumesc) voiam sa spun sa nu te iei dupa lumea care rade de persoane cu probleme medicale pentru ca sie ei pot avea asemenea lucruri, iar roata se intoarce, stai fara grija si fii atent la orice schimbare, oricat de mica in viata ta. :*

| Larisa_Paula_1994 a răspuns:

Nu recomand la audionova!