| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea a fost recent bolnava din cauza unei gripe severe dar s-a însănătoșit. Problema este ca a ramas fără gust sau miros. A vorbit cu un doctar dar acesta i-a spus doar ca nu e de gluma si ca problema poate deveni permanenta. Aveti cateva sfaturi inafara de acela de a merge la medic? Poate simți puțin amar, dulce sau acru dar de loc sarat( nu imi convine situația deoarece nu poate face de mancare ca inainte ).
Mulțumesc anticipat!
Scuzați categoria!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simturile vorr reveni pe prcurs.La fel si eu am patit, desi scapasem de gripa aveam alte morosuri si inca le mai am.la fel si cu gustul.Chestia e ca boala nu a fost gripa ci viroza respiratorie si se inflameaza mucoasele nazale si papile, toata mucoasa ce tine de caile respiratorii. Dupa doua saptamani inca nu am gust normal si miros normal dar incet, incet, cu timpul vor reveni.Deci boala mamei tale inca nu s-a terminat, mai dureaza.Singira cale e sa nu mai iasa afara si sa respire aer rece deoarece impiedica vindecarea completa ba chiar duce din nou la o viroza repsiratorie. Sanatate.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să încerce homeopatia. Cu toate că este o terapie controversată, uneori dă rezultate. Eu am anosmie din naștere, simt mirosurile doar vag. Așa mi-am revenit un pic.