| rtbmncvlopasdf a întrebat:

Nu am priceput sistemul edocrin si cel locomotor. Puteti sa ma ajutati careva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gosh0108 a răspuns:

Sistemul endocrin este format din totalitatea glandelor atat endocrine (cu secretie interna- hormoni(adrenalina, noradrenalina, serotonina, etc.)) cat si exocrine (cu secretie de substante in unele cavitati si la exteriorul corpului- glandele sebacee, glandele salivare, etc.). Acum tu trebuie sa cauti despre fiecare glanda in parte, este prea mult de zis ca sa iti scriu aici... Glandele sunt urmatoarele: Epifiza, Hipofiza, paratiroidele, tiroida, timusul, pancreasul, suprarenalele si gonadele.
Legat de sistemul locomotor, acesta este sistemul cu ajutorul caruia tu te misti, este format din oase, muschi, tendoane, ligamente, articulatii, tot ceea ce contribuie in locomotia corpului. Succes la invatat!

1 răspuns:
| tigrutz18 a răspuns:

Cauta pe net