| AdamJensen a întrebat:

.. pot consuma lactate daca am sinuzita? funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Iata cateva alimente pe care trebuie sa le eviti daca ai sinuzita:

1. Laptele si produsele lactate
Lactatele nu sunt cea mai inspirata alegere atunci cand te chinuie sinuzita, deoarece provoaca o crestere a cantitatii mucusului din caile respiratorii si intarirea acestuia.

In canalele minuscule ale sinusurilor, mucozitatile se intaresc si blocheaza caile prin care aerul circula in mod normal, asigurand bacteriilor un mediu prolific de inmultire.

2. Ardeiul iute si alimentele picante
Deliciile culinare care provoaca insa aciditate si arsuri stomacale pot agrava si ele un episod al sinuzitei.

Ardeiul iute si alte condimente de acest fel determina, dupa digestie, refluxul gastric, care va cauza la randul lui iritatii si inflamatii la nivelul regiunii nazofaringiene.

3. Alcoolul
Alcoolul deshidrateaza organismul, iar in cazul sinuzitei acesta va duce la intarirea mucusului nazal si inflamarea membranelor care inconjoara sinusurile. Totodata, alcoolul provoaca si el arsuri si aciditate, dusmani de temut in vremuri de sinuzita.

4. Bauturile care contin cofeina
Cofeina are un puternic efect diuretic si contribuie la deshidratarea membranei nazale. Sucurile acidulate sunt si ele de evitat, intrucat provoaca gaze intestinale si reflux.

Alimente benefice
1. Hreanul
Hreanul face parte din categoria alimentelor benefice in combaterea simptomelor sinuzitei. Aroma acestui aliment are proprietatea de a fluidiza mucusul si ce a facilita eliberarea cailor respiratorii.

2. Ceaiul si alte bauturi fierbinti
Un alt tratament eficient la domiciliu pentru scaderea presiunii in zona capului si eliberarea nasului de mucozitati este sa respiri deasupra aburului unui ceai din plante, care va actiona ca o mini-sauna chiar sub nasul tau.

Evita ceaiurile care contin cofeina sau au ingrediente excitante pentru stomac, precum lamaia.

3. Apa
Consumul mare de apa este cel mai bun remediu impotriva sinuzitei, pentru ca ajuta la diluarea secretiilor, fluidizeaza mucozitatile si favorizeaza eliberarea cailor respiratorii.

4. Sucul natural
Fie ca e din legume sau fructe, sucul este benefic, insa nu adauga zahar sau alti indulcitori care vor coagula mucusul odata ajunsi in organism.

2 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Acupunctura -este cel mai bun remediu pentru Sinuzitahappy

| DraGfirE a răspuns:

Laptele si produsele lactate se exclud din alimentatia bolnavilor de sinuzita