| anapricopi76 a întrebat:

Se mai poate vindeca vreodata strabismul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PanaceuUniversal a răspuns:

Se poate face interventie chirurgicala pentru scurtarea unor muschi, astfel incat sa se ajunga la o pozitie normala aglobilor oculari, asta in cazul in care persoana in cauza a depasit varsta de 5-6 ani!

Desigur, daca se incepe de la nou nascut, tratamenutul initial se rezuma la corectie cu ochelari cu o singura lentila (poate fi mai bine explicata de un medic oftalmolog)!

| IAmTheLegendary a răspuns:

Poți să-ți pui lentilă de contact mie o să-mi vină peste o lună la ochiul stâng, ochiul drept e normal...

| サクラ a răspuns:

Sora mea are de cand avea cativa ainsori, a facut 3-4 operatii, s-a mai indreptat putin, dar nu de tot.

| Andreea_Deya_1998 a răspuns:

Strabismele se impart in doua mari categorii:cele care apar in copilarie, care sunt de foarte multe tipuri, si celparalitic, care se manifesta la persoanele adulte.
Cel din urma apare, uneori, ca manifestare secundara a unor afectiuni, cum ar fi diabetul. Se presupune ca in primele sase luni de la aparitiasa pacientul nu trebuie sa intre in alerta: tratamentul urmat pentruafectiunea respectiva ii va vindeca strabismul. Daca se scurge acestinterval, fara nici o rezolvare, trebuie sa mearga fara intarziere lao consultatie, la oftalmolog.

| MihaiElenaP a răspuns:

Tratamentul strabismului este variat. Măsuri pentru corectarea vederii includ:
Purtarea de ochelari speciali, care modifică focalizarea fiecărui glob ocular;
Tratament medicamentos - folosind atropina;
Procedura chirurgicală de corectare a mușchilor oculari, ce constă în scurtarea/lungirea anumitor muschi oculari, pentru a coordona axele oculare respective....asta teoretic dar practic nu stiu sa spun.

| armonie a răspuns:

Da, se poate. Cu o gandire pozitiva si incredere deplina ca te vei vindeca.