| MyMindRules a întrebat:

Strabismul se poate vindeca doar cu exercitii, avand in vedere ca e deviat doar putin? Se poate agrava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna, depinde de stadiu. Unele se pot corecta antrenand muschiul, altele necseita o interventie chirurgicala la ochiul afectat.
Sfatul meu e sa te duci la un oftalmolog bun, te va sfatui ce sa faci pentru a vindeca/ameliora problema.
Da, se poate agrava, si de la sine si prin tratament neadecvat, am un caz in familie ramas cu strabism permanent la un ochi.
Succes

| valentingb a răspuns:

Tratamentul strabismului poate include purtarea ochelarilor, folosirea ocluzorului, tratamentul medicamentos, exercitiile globilor oculari, tratamentul cu toxina botulinica sau tratamentul chirurgical.
Nu ma intreba detalii, asta am gasit pe sfatul medicului.