| anonim_4396 a întrebat:

Salu, am oxiuri.
Am descoperit acum 2 saptamani si am luat mebendazole dar pe ambalaj nu scria absolut nimic daca am voie sa consum dulciuri.
Eu am consumat.
Acum 5 zile am inceput sa iau din nou, insa in aceasta seara cand am fost la toaleta si am facut treaba mare i-am observat cu ochiul liber ceea ce mi-a dat spaima mortii, eu avand fobie de asa ceva.

Imi fac dus odata la 3-4 zile, iar lenjeria de pe pat o schimb odata la 4 saptamani depinde de timpul meu.

Deci ce sa fac ca sunt ingrijorata si mi-e frica, apropo toata familia a luat mebendazole si cu igiena sunem ok, desi sora mea isi roade unghiile. Cum o pot dezvata? Mama mi-a zis de ardei iute ca ar fi o solutie,

Va rog ajutati-ma.
Multumesc mult si va rog sa-mi ignorati greselile gramaticale, dar sunt ingrijorata about this problem.
Thank you TPU FOR YOUR SUPPORT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ia tratamentul corect, asa cum ti l-a prescris medicul. Imbunatateste-ti igiena, ai o igiena foarte deficitara. Dus se face in fiecare dimineata si seara, niciodata la 3-4 zile. Lenjeria intima se schimba zilnic, pijamalele la 2-3 nopti, iar lenjeria de pat saptamanal sau maxim la 10 zile, niciodata mai rar. Atentie si la spalatul pe maini, trebuie sa te speli intotdeauna primul lucru cand intri in casa, ultimul lucru cand iesi din casa, inainte si dupa ce folsoesti toaleta (nu numai dupa cum fac unii), inainte si dupa masa, inainte si dupa ce folosesti calculatorul (tastatura). Spalatul trebuie sa includa sapunire timp de minim doua minute (spuma de sapun trebuie sa stea minim doua minute pe piele inainte de a o clati, timp in care tu iti freci bine mainile, insistand in jurul unghiilor si intre degete).

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mergi la medic fără să mai stai pe gânduri. Ei pot rezolva problema mai eficient decat medicamentele pe care le iei tu.

| SkyPilot a răspuns:

Medicamentul actioneaza asupra viermilor, care nu mai pot asimila zaharul. Tu poti sa mananci dulciuri, desi ar fi fost mai bine sa nu.
Igiena trebuie sa fie mult mai stricta. Tot ce folosesti noaptea trebuie spalat zilnic. Dus de doua ori pe zi, dimineata si seara. Spala zilnic tot ce porti. Ar fi indicat ca si ceilalti din familia ta sa faca acelasi lucru.
Baia si bucataria trebuie date cu dezinfectant. Trebuie aspirata toata casa zilnic.
Va spalati pe maini ca dentistul, inainte si dupa orice faceti.
Stiu, e mult de lucru, dar tu ai adus asta din cauza unei igiene mai putin decat perfecte si trebuie acum sa iti ajuti familia sa scapati de ea.

| Nirvanaaa a răspuns:

De preferabil, nu mai consuma dulciuri pe perioada administrarii medicamentului.Respecta-l cu strictete si dus zilnic nu la 3-4 zile. Lenjeria de pat mai des schimbata daca e posibil.

| Teo29 a răspuns:

Mergi la medic, tine-te de tratamentul recomandat. Nu consuma deloc dulce cand faci tratamentul acesta, ia dimineata cate un catel sau doi de usturoi cu lapte pe stomacul gol vreo 2 sapt. si ai sa te vindeci.