| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor: La mine in casă locuieste o fata de 9 ani care are GIARDIA acum a descoperit ieri.
Acesta fată locuiește de 2 luni de zile cu mine in casă și mănâncă din aceleași farfurii și a băut cu aceleși pahare si cu aceleași căni si a folosit aceeas toaleta.
CARE SUNT SANSELE SA SE FI LUAT LA MINE?
a fost la un medic de familie din țara asta si i-a dat niste pastile si pentru ea si pentru toti care locuim in casa cu ea să luăm una azi si una peste 2 săptă mâni OVEX mebendazole

E cam dobitoaca si mama fetei si fata si se simt jgniți si fac pe proastele când le-am spus să aibă cănile lor farfuriile lor totul al lor si se arată foarte indignate si discriminate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Faptul e consumat
Macar pentru fetita fa rost de tacamuri personalizate, ceva gen personaje din desene diferite de celelate.II spui ca e un cadou special pentru ea! e posibil sa mearga!
Cu maica-sa e mai greu, dar poti dezinfecta tot pe pui mana

| DarthNiger a răspuns:

Pai din moment ce medicul de familie v-a prescris la toti medicamente inseamna ca si tu ai fost foarte probabil infectat cu giardia, insa acum ca ai spus de giardia, sora mea cand era mica a avut giardia dar nimeni din familie nu a luat, cu toate ca foloseam aceeasi toaleta si asa mai departe.

| zilog a răspuns (pentru DarthNiger):

Am furie sunt suparat maxim nervos imi vine sa cer sa se dea o lege ca toti ce au giardia ceva sa fie arsi pe rug in piata publica sa nu mai existe asa ceva chiar si pe mine daca se descopera ca s-a luat la mine sa fiu bagat la crematoriu sa nu se mai duca la nimeni de la mine sa ramana o societate fara paraziti si boli din astea care pot sa se ia airurea fara ca eu sa fi fost vinovat cu nimic chiar ma enerveaza rau de tot
imi vine sa plâng de nervi si de furie!

| DarthNiger a răspuns (pentru zilog):

Iar treaba si mai naspa este ca e posibil sa ai dar nu ai simptome, ai cumva diaree, crampe abdominale, greata, gaze, oboseala sau insomnie? fiindca de obicei astea sunt simptomele principale cand esti infectat.

| zilog a răspuns (pentru DarthNiger):

Băsini aere dau tot timpul de când ma stiu o data la o medie de 4 ore fâsie
asa ca de aici nu imi pot da seaa
diaree da am avut azi dimineata dar in general nu am

crampe nu am avut

am avut palpitatii la inima alaltaieri

obosit sunt de când m-am nascut tot timpul sunt obosit asa ca nu stiu daca sunt obosit si mai obosit de cât obosit nu pot sa imi dau seama cât de obosit sunt fata de obosit

greață imi e de prostiii pe car ii văd mereu când o văd pe mama ei si pe ea cât de regarde inculte ologofrene ratate sunt imi vine sa vomit instataneu.

| DarthNiger a răspuns (pentru zilog):

Nu am auzit de palpitatii la inima cand ai giardia, insa diareea ar putea fi un semn, oricum e ca si rezolvat deoarece deja esti pe tratament, o sa iti treaca repede, te poti vindeca si fara tratament asta daca nu ai simptome prea intense, igienizeaza-te cat mai mult si ia cat mai putin contact cu cele 2 persoane.

| troleibuz a răspuns (pentru zilog):

Exagerezi. Nu e ceva atat de grav. Cine te obliga sa locuiesti cu ele?

| zilog a răspuns (pentru troleibuz):

Le-am oferit posibilitatea gratis să nu mai stea pe străzi afară iarna până când apucă mama ei să ia primul salariu și să aibă din ce să îsi închirieze ceva unde să se mute cu fata ei.
Din 2 ianuarie se vor muta vor pleca din casa mea
dar până atunci nu pot să am un suflet atât de hain pentru ca mama mea era prietena cu bunica lor si fratele meu in urma cu 20 ani era iubitul MAMEI acestei fete când ei aveau vreo 10ani. Așa că ne cunoștem de o veșnicie și nu putem să nu avem suflet. Am zis să facem o faptă bună! Acum am reușit sa o băgam pe fata asta cea mică aici în țăra acesta la școală in clasa a 5 a. ce sa iti zic. incep lucrurile să intre pe făgașul normal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai facut test? Daca tu nu simti rau nu prea cred ca ai avut primul.

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa ma duc sa fac, dar eu fac des teste din astea pentru ca in general intru in fabrici cu medicamente sau in fabrici cu vaccinturi sau in fabrici cu mancare si imi cer un test care sa nu fie mai vechi de 90 zile
asa ca faceam cam la 60 zile din hobby ca imi cereau oamenii pe la carmagerii si alte lucruri din astea pe unde ma duceam eu sa repar utilaje
nu am avut niciodata in viata nici un fel de paraziti
am avut de vreo doua ori infectie urinara si am luat albastru de metilen si mi-a trecut
dar analize din astea parazitologice si de coprocultura am tot facut si in ultimii 20 ani nici macar o data nu a aparut nimic

| armiaso a răspuns:

Frana!
https://www.medlife.ro/......-tratament

e inofensiv :)

| DarthNiger a răspuns (pentru armiaso):

E inofensiv doar pentru ca nu iti pune viata in pericol dar se poate croniciza daca nu iei tratament la timp.

| zilog a răspuns (pentru DarthNiger):

Aveam ideea ca daca ai luat giardia tenia gata esti un om mort nu prea o sa mai scapi nicidoata in viata de ele

| DarthNiger a răspuns (pentru zilog):

Giarda se poate croniciza netratata la timp insa doar atat, nu te omoara sau ceva.