| Bloock a întrebat:

Saluare! De o perioada buna de timp merg foarte des la baie ( urinare), la scoala nu pot sa ma abtin 1h ca am senzatia asta ca trebuie sa merg la baie si asta se intampla cand sunt doar la scoala, acasa nu e asa...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Fa-ti analizele, poate o dai in diabet.

| Andreeush a răspuns:

Bei multă apă la școală?

| Bizon95 a răspuns:

99% ca ai o raceala acolo jos, sau chiar o infectie urinara
daca cand faci te doare sau te simti aiurea, dupa care iese foarte subtire, atunci asta e o confirmare

daca da, atunci cel mai bine e sa mergi la doctor
eu iti pot da un medicament naturist: Urinal Akut
insa ar fi MULT mai bine sa te duci la doctor, REALLY!

| Demidol a răspuns:

Pe langa ce spune @doctorandus, te-as intreba: bei cafea dimineata? Cafeaua mareste diureza. Dar poate ai probleme si cu rinichii care au o activitate mai mare. Mergi la medic si fa-ti toate analizele.

| doctorandus a răspuns (pentru Demidol):

Nu cred, cafeina are efect diuretic doar in cantitati excesiv de mari.

| Demidol a răspuns (pentru doctorandus):

Nu toti reactionam la fel.
Eu de exemplu, fug la baie dupa a doua ceasca de cafea. A doua pe zi. Si nu beau cu cana de ceai, ci cu cescutele alea mici mostenite de la mama-soacra.
Doctorasule, iata ca in practica nu mai faceti ca in emisiunile de la tv unde spuneti ca tratati bolnavi si nu boli! Trageti linie "egal" si ma tem ca va si inspirati de prin internet. Ca prezenta la cursuri, am vazut, nu e obligatorie.

| doctorandus a răspuns (pentru Demidol):

Asta la tine e un obicei, nu e un efect al cafeinei.

http://www.mayoclinic.org/......q-20057965
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19774754
http://time.com/5192272/coffee-tea-dehydrating/

Cafeina este un diuretic, dar foarte slab diuretic (la dozele la care o consumam noi).

Ca fapt divers: dupa ce ma scol urinez la WC si pe urma beau cafea, nu invers.

| Bloock explică:

Nu beau cafea, si nici multa apa, 1-2 cani pe zi max. Si din cauza a fiabetlui nu cred, am mentionatvca se intampla doar la scoala, acasa nu am absolut nimic sau cand ies cu prietenii.