| of983 a întrebat:

Salut, acum 3 saptamani mi-am rupt mana la fotbal...(am cazut pe scari,, putin'' ametit) si pana pe 30 am avut mana in ghips, am o fractura distala 1/3 radius drept, acum mi-au scos mana din ghips dar nu pot sa o indrept si de la spital mi-au zis sa incerc sa o indrept in apa calda cu sare timp de 3 saptamani si dupa sa vin iar la control sa vada daca am nevoie de recuperari.De sambata tot tin mana in apa dar foarte putine schimbari. De la spital mi-au zis ca minim un an nu am voie sa fac efort fizic.Credeti ca o sa imi mai revin vreodata ca inainte? Si ce sfaturi imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Iti vei reveni. S ar putea sa mai ramana putin din umflatura mult timp dar te vei recupera complet.
Sanatate,

| Dragobeta a răspuns:

Apa cu sare. De preferat sare de Bazna. Are ceva proprietati in plus. O poti reincalzi si refolosi pe aceeasi din ziua anterioara.
O vecina de a mea a facut asta un timp egal cu cat a stat in ghips (6 saptamani). In tot acest timp a primit si masaj ca avea mana umflata rau. Nu credea ca-si revine, dar si-a revenit. Ai grija cu mana ai ca mereu va fi mai expusa accidentelor decat cealalta. Va fi mai sensibila la efort, loviri, etc.

| of983 explică (pentru Dragobeta):

Tin sa mentionez ca in zona cotului sunt umflat

| Dragobeta a răspuns (pentru of983):

Banuiam. Apa cu sare si masaj. Sa folosesti o crema oricat de ieftina ca sa alunece mana usor.

| SuNaM a răspuns:

După orice fractura, contuzie, luxație entorsa este nevoie de putina kinetoterapie pentru a reface mușchii si tendoanele care s-au atrofiat din cauză că nu au fost folosiți. De aia, după o accidentare nasoala exista pauze și de 1 an până revii pe teren. Fracturile se vindeca destul de repede, dar reluarea funcțiilor durează. Tu fiind sportiv, daca vrei sa grăbești lucrurile ar trebui sa te duci la kinetoterapie (asta așa că fapt, la echipele mari gen din Liga 1, au un kinetoterapeut angajat special pentru jucători. )