| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 zile am calcat stramb, am osul putin deplasat si o parte mica din el rupta, iar ieri dupa o radiografie l-am pus in ghips pentru 10 zile. Ideea este ca nu era umflat deloc, dar aveam dureri la mers care pareau sa se diminueze cu timpul, dar totusi l-am pus in ghips. Aici intervine problema, cred ca mi-a fost pus stramb, atunci cand stau cu el drept in pamant am partea din spre degetul mare in sus, iar cea din spre cel mic in jos (evident nu pot calca cu el ca as sparge ghipsul sau mi-as rupe eu piciorul). Cand stau pe scaun trebuie sa stau cu piciorul intins in spre dreapta sa pot sta cu talpa dreapta in calcai si am o durere unde este osul rupt dupa un timp de stat asa, pe care normal cand atateam cu piciorul in pamant nu o aveam. Asa se pune ghips-ul, sau este pus gresit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AlinMrs a răspuns:

Cu siguranta e greu de spus daca nu ai cunostinte si posibilitatea de a examina pe cinvea in situatea ta. Ma gandesc ca ar fi bine sa precizezi lucrurile astea cand mergi sa iti faci un control sau sa ti se indeparteze ghipsul. Insa daca te ingrijoreza as rezolva situatia cat mai repede, nu as vrea sa fiu pus in postura de a ramane cu un handicap pentru ca nu m-am dus la medic pentru un control. Din cate tin minte te si sfatuiesc in momentul in care iti pune ghipsul daca ai ceva probleme sa revii la cabinet.