| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva luni am aflat ca am coloana putin stramba.Asa a spus doctorul, ca este putin stramba.Acum nu stiu cat de stramba e.Doctorul nu era de specialitate.Eu am facut un CT si niste radiografii la coloana si s-a vazut.Am 17 ani si imi este teama sa nu fie grav.Ma doare spatele mai mereu, desi incerc sa am o pozitie cat mai dreapta.Cand dorm,dorm ghemuit, dar nu pot sa controlez asta in somn.Nu am un pat foarte scump cu memorie, sau altceva si nu stiu ce sa fac.Sunt din Curtea de Arges si nu cred ca exista kinetoterapeut.Va rog mult sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CreepyCrow a răspuns:

Daca te duci la fizioterapie cateva luni s-ar putea corecta. Daca nu poti sau nu vrei sau nu este disponibila, cauta pe net exercitii de gimnastica pentru spate, ajuta

| Violleta2022 a răspuns:

Coloana se poate corect daca te fortezi sa nu mai stai in pozitii distorsionate. Statul pe scaun in fata computerului de exemplu, poate stramba coloana. Deci, daca stai mult la computer, trebuie sa-ti impui la ca fiecare ora sa te ridici si sa faci exercitii cel putin 5 minute.
Apoi, dormitul in pat, daca salteaua este prea moale, poate strica si modifica coloana. In cazul asta este simplu sa rezolvi patul, pui o placa de lemn sub saltea sau o usa veche.
La 17 ani nu este nevoie de kninetoterapeut, pentru ca etsi inca in crestere si iti poti corecta usor coloana, trebuie doar sa fii tu foarte atent si sa nu stai in pozitii strambe, aplecat, sau mult timp pe scaun.

| Elenina356 a răspuns:

E important sa continui exercitiile si ai putea dormi pe un pat cu o saltea mai tare.