| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva zile mi-am luat ochelari noi dupa o pauza de 4 ani. Acum am -5, 75 ochiul stang si -5 ochiul drept, inainte aveam -4 cu -4, 75. Problema este ca vad lucrile si mai mici decat erau inainte si imginea in colturi este curbata/deformata. Este normal si trebuie doar sa obisnuiesc in timp sau este o problema cu ei? De vazut vad cu ei, dar acum laptopul si telefonul sunt mai mici

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Problema e la ochelari. Din nou la oculist.

Bula
| Bula a răspuns:

Lentilele cu "+" maresc, cele cu "-" micsoreaza imaginea vazuta.

Problema ta este miopia, care se avanseaza cu varsta.
Nu stiu cati ani ai, dar problema ta de vedere se va putea rezolva doar dupa varsta de 30-35 ani, varsta dupa care nu se mai acutizeaza atat de puternic miopia si se poate rezolva cu operatie laser.

Pana atunci iti recomand sa folosesti cat se poate de putin telefonul, dar si laptop-ul, amandoua ducand la agravarea situatiei (vederii)!

| Sly a răspuns:

Cu cat dioptria e mai mare cu atat lucrurile se micesc ca sa poate fi vazute clar. Asta e. Fa operatie cu laser. Te costa vreo 2500 lei, ambii ochi.

| Sonia822 a răspuns:

Poti sa mai mergi o data la alt cabinet, sa verifici daca iti dau aceleasi dioptrii. Cu un ochelar bine fixat vezi perfect din prima. Alea cu ``asa trebuie, ca sa se obisnuiasca ochiul`` sunt baliverne spuse de aia care n-au fixat bine dioptriile. Daca vezi mai mic, banuiesc ca ai si cilindru. La aceste dioptrii nu poti vedea ca inainte niciodata, insa, ca sa inlaturi orice dubiu, mai mergi odata la alt control, cu alt doctor. Si eu am avut nenumarate probleme de-alungul timpului. La un moment dat, ca malpraxis, vedeam gresia pe pereti. Iti dai seama...cand m-am inors, mi-a zis doctorita lasa, asa trebuie, ca se acomodeaza ochii. Am avut dureri groaznice de cap, mi-au crescut dioptriile. Dupa 2 ani am fost in alta parte, am vazut perfect din primele secunde.