| Anaica123455 a întrebat:

Buna, acum câteva zile mi-am făcut un control la ochi și mi s-a zis ca la ochiul stâng am dioptria de -2, 75 iar la cel drept -0, 75. Mi s-a recomandat sa port ochelari. Dar un singur gând ma macină. Trebuie săi port pentru tot restul vieții sau problema se va rezolva in timp? Vreau răspunsuri sincere;(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta pe internet "gimnastica de vedere" si vei gasi metoda cu care iti poti readuce veerea chiar la 0 dioptrii.
Exercitiile de vedere trebuie facute pemanent, sa-ti "intre in sange"!

| Violleta2022 a răspuns:

Miopia se rezolva in ziua de azi cu operatie cu laser, la orice clinica privata de oftalmologie.

Daca nu faci operatie atunci vei fii nevoita sa porti toata viata ochelari, care oricum trebuiesc modificati din timp in timp, fiindca miopia va avansa.

| halogen001 a răspuns:

Eu am avut -0, 75, -0, 5 și am purtat ochelari doar când era nevoie și nu a avansat deloc. Mai mult a scăzut în timp.
Ochelarii ajută omul să vadă bine și ochiul să funcționeze normal. Ochiul execută tot timpul o focalizare (acomodare) în funcție de distanță. Dacă nu se poartă ochelari sau dacă se poartă ochelari nepotriviți, ochiul nu folosește acomodarea în mod corespunzător între limitele minim și maxim și poate să aibă a funcționare mai proastă după aceea, așa cum un om care stă în pat mult timp are după aceea dificultăți de mers.
În mod normal dioptriile stau pe loc, dar nu e exclus să avanseze într-un sens sau altul.

După părerea mea, ochelarii ar trebui să fie cu puțin sub ceea ce iese din teste, pentru că dacă merg fix pe acea valoare, ochiul se obișnuiește cu acea valoare și defectul are tendința de creștere. De exemplu, dacă la control se recomandă -1, atunci mai bine port -0, 75 ca să merg în direcția bună.
Sau dacă am miopie și văd de aproape, atunci ochelarii îi folosesc mai mult la distanță, pentru că folosind ochelari negativi de aproape, ochiul se obișnuiește mai mult cu miopia și atunci crește dioptria.
Sau dacă am ochelari pozitivi, îi folosesc doar de aproape, dacă văd și fără la distanță ca să nu obișnuiesc ochiul să fie și mai hipermetrop.

| seth2016 a răspuns:

Miopia se poate agrava, nu se vindeca spontan. Alternativa sunt lentilele de contact.
Medicul oftalmolog te poate lamuri cu operatia pentru miopie.