| Justy10 a întrebat:

Buna ziua. De cateva zile port ochelari,vad perfect, vad diferenta si stiu că este ceva cu care va trebui să mă obișnuiesc, dar aș vrea să știu dacă este normal să nu vad cu ochiul drept, chiar și cu ochelari
Adica, dacă îmi acopăr ochiul stâng, cu ochiul drept nu vad nici măcar cu ochelari
E normal oare? Multumesc de raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Cum naiba sa fie normal sa nu vezi cu un ochi chiar si cu ochelari?
Si eu port ochelari si am incercat mai multe magazine de optica si mai multi medici.Greu am gasit unul ok.

| Justy10 explică (pentru KovacsB):

In seara aceasta am fost la magazinul de unde am cumpărat ochelari..eu reteta de dioptrii o aveam de la medicul oftalmolog. Cei de la magazin mi.am facut un nou control unde au constatat ca la ochiul drept dioprtia nu este -1.5 cum a zis oftalmologul ci -4.5

5 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Mergeți la spital, la oftalmologie. S-ar putea, problema să fie mai complicată decât credeți.
Dacă într-adevăr există această diferență enormă între recomandarea medicului oftalmolog și cei de la magazinul oftalmologic.

| Justy10 explică (pentru ValentinMihai78):

Astazi am ajuns din nou la medicul oftalmolog care sustine ca dioptriile sunt acelea zise de el., doar o mica eroare la inclinatia lentilelor La oftalmolog cand fac controlul pentru acuditate vizuala reusesc sa citesc tot ce mi se arata pe panou...
M.am întors din nou si la magazinul de optica unde pentru a schimba mica diferenta la ochelari m.au pus si ei sa citesc si nimic....aici nu vad nimic sa citesc

| Justy10 explică (pentru ValentinMihai78):

Dar intrebarea este ...de ce la doctor vad sa citesc si la optica nu?‍♀️?‍♀️?‍♀️
Si de ce la doctor dioptriile sunt mici si la optica mari?‍♀️?‍♀️?‍♀️
Cine a mai auzit de asa ceva!

| Justy10 explică:

După am incercat sa imi puna acele lentile pentru a vedea cu care vad si dupa ce au incercat cu toate am constatat ca nu vad cu nici una...asa ca maine trebuie sa merg din nou pentru a ma vedea un specialist