| Daniaa a întrebat:

am si eu o intrebare la care as dori sa aflu un raspuns, am fost acum cateva zile la un control Oftalmologic, si am aflat ca trebuie sa port ochelari am dioptrii: la ochiul stang -0, 50; la ochiul drept -1, 75; o sa imi refac vederea cu ochelari? si in cat timp aproximativ? Dau Funda:* Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Asa am sperat si eu acum 3 ani cand m-am dus la control, am pornit cu -1.25 la ambii ochi, peste 1 an am ajuns la -1.75, acum am ramas tot cam asa, nu m-am mai dus la control, am ramas pe la aceleasi dioptrii. De miopie nu se scapa, poate doar sa o tii sub control, sau sa ii provoci o crestere cat mai usoara. Pentru asta va trebui sa ai grija la alimentatie, sa faci niste exercitii oculare de relaxare. Am spus asta din propria experienta, nu e copy-paste de pe vreun site. Din cate stiu, poti scapa doar dupa varsta de ~20 de ani, cand dioptriile se stabilizeaza pentru o perioada mai lunga, facand operatia cu laser. Daca mai ai intrebari, ma poti contacta pe mesaj. Bafta!

| ionut2196 a răspuns:

Da. ti refaci dar in cat timp nu stiu depinde defiecare organism