| MarianPapuc98 a întrebat:

Salut.

Am 1,91, 91kg si 20 ani. Eu mancam foarte mult fastfood, cate 2 sandwichuri de la MC, dar recent m-am pus pe slabit.

Dimineata mananc un pahar de sana light cu o bucata de paine sau un croissant cu unt, la pranz mananc ori un piept de pui cu legume la tigaie, ori o supa, cum ar fi de vacuta sau linte sau o salata greceasca, iar seara tot o cana de sana si un sandwich cu sunca si cascaval, doar o bucata de cascaval si o bucata de sunca, mai pun niste ardei in el.

Treaba e ca ma simt foarte infometat, dar ma abtin mult pentru mine acea cana de sana si sandwich nici juma de stomac nu-mi umple.

Ce credeti e okay? Ce as putea sa mananc dimineata? Telemea? Sunca? Ce recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Starea de sațietate ți-o va da cerealele integrale. Consumă-le pe cele de la SanoVita cu lapte de soia de la Inedit. Dacă mai adăugi și o linguriță de susan si una de in (ambele măcinate) dar și o banană, este și mai bine. Nu doar că te vei simți mai bine, dar și sătul, și de asemenea îți vor ține de foame până la masa de prânz. Și pe deasupra este și sănătate curată. Și o să mai și slăbești. Mai mult de atât ce mai vrei?

| alina2k18 a răspuns:

Inlocuieste bucata de paine de dimineata cu cereale integrale - mult mai satioase sau musli -pentru energie, sau 2 oua fierte cu legume, sau omleta fara ulei cu ciuperci+ alte legume.
La pranz poti manca si supa sau ciorbita si felul 2.
Seara alege salata mare cu ce vrei tu sau un peste cu legume la cuptor.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Iti recomand fulgi de ovaz cu lapte la micul dejun. Pui fulgii de seara cu lapte, iar pana dimineata se inmoaie, pui si cateva fructe, proaspete sau uscate si il pui in blender, sau mananci asa. E foarte consistent.Sau fulgi de secara,sau de porumb. Si mai am un sfat pentru tine. Incearca sa renunti de acum la sucuri, cipsuri si fast food. Daca vei tine doar o simpla dieta, apoi revii la mancare nesanatoasa, te vei imbolnavi. Incearca sa ai un stil de viata sanatos, nu sa tii diete. Succes!

| AnaNegreanuMaior a răspuns:

Salut. Sper ca te ajut cu linkul pe care il voi pune mai jos.
https://www.unica.ro/ce-mananci-cand-esti-la-dieta-8016.
Poate nu poti intra pe el de aici, dar copiaza-l litera cu litera sau scrie pe internet ce poti manca cand esti la dieta si afla. Nu vreau sa fiu sarcastica vreau doar sa te ajut.;) :) :D