| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani. Am jucat fotbal cand era mai racoare(acum vreo 3-4 zile) si de atunci am o durere in gat foarte mare. Cand inghit, tuse puternica si dureroasa. Azi am fost si pe afara si cand m-am trezit acum imi simt toate oasele anchilozate. Aveti idee ce as putea avea? Iau pastile de supt, si medicament de gat care se dilueaza cu apa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este de la plamani. Ai pneumonie. Ai transpirat si ai si tras aer rece pe gat. Mergi la doctor.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Gripa netratata trece intr-o saptamana, tratata numai in 7 zile. Stie farmacista ce iti trebuie.

| darrio2007 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cum vine asta? Tratata si netratata intr-o saptamana si in 7 zile? Saptamana nu are 7 zile?

| MedLife a răspuns:

De ce nu te duci la medicul de familie. Poate ai vreo infectie. Mergi la doctor sa te asculte la plaman si sa se uite in gat caci din pareri de pe internet nu rezolvi nimic, si farmacista isi da si ea cu parerea si nu te ajuta cu nimic. Si cel mai bun diagnostic este dat de un doctor ce te vede si vezi ca din astfel de boli se moare ca se trezesc tarziu sa mearga la un doctor. Asa ca ia si mergi la un doctor sa-ti spuna clar ce ai si ai grija de tine, nu mai cere pareri de pe net cand e vorba de sanatatea ta.

| Catalinkev a răspuns:

Nu transpir. Dar am nasul infundat gatul ma doare si tusesc urat. Am avut si febra 38 de dimineata. mi-am pus un prosop rece pe mine si peste 10 minute aveam 36. Oare e pneumonie? Mi-e frica sad