| DeeaPustoaica a întrebat:

am 13 ani jumatate si am o oarecare problema. Majoritatea fetelor de varsta mea si mai mici se epileaza pe picioare. Mama nu prea ma lasa dar zice ca daca insist sa ma epilez si gata. Dar nu stiu ce sa fac pentru ca nu inteleg care e motivul de nu ma lasa? Sunt prea >mica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eventual poti sa folosesti crema pentru epilat sau lama de ras, asa ai putea sa scapi de durere. Iar mamicuta ta nu vrea sa cresti prea repede, e normal. happy

| marymaryanne a răspuns:

Mai bine ai pune mana pe carte.lasa epilatul la varsta asta

| DeeaPustoaica explică:

Marymary sa stii ca am numai 9 si 10 la scoala si invat din greu. tongue Dar trebuie sa arat macar ceva mai bine. Vreau sa ma apilez deoarece se vede tare si este negru... daca era mai blond il lasam asa big grin

| Turquoise a răspuns:

Se zice ca daca te epilezi de la varste mici dupa trebuie sa te epilezi fff des si creste multchatterbox eu ma epilez de la 11 ani si nu mi s-a intamplat nimic anormal oh go on

| SaRiNoOtZa a răspuns:

Nu esti deloc mica daca vrei sa te epliezi epileazate dar nu cu lama de ras si cu ceara rece sau cu crema. Pupicikiss

Dooamne fetita... ce mai stai cu mararul pe picioare?
EPILEAZA-TE fara niciun regret:X
eu sunt apropiata de varsta ta si m-am epilat:X
dar nu te epila de prima data cu ceara, lama. aparate speciale
pentru varsta ta e indicata crema epilatorie.
foloseste crema farmec cu aloe vera si vei avea piciorus sau mana(depinde unde te vei epila)de Barbie:X
foloseste cu incredere.
dupa aceea tine-o tot asa ca creste cam repejor:X
happy
dar firul se rareste si incepe sa devina mai moale.
FOLOSESTE CU INCREDERE!

| rebb a răspuns:

raised eyebrows nu esti deloc mica. Daca ai nevoie sa te epilezi, epileaza-te.Pana la urma ti-a zis ca te lasa daca tu chiar vrei. Probabil nu vrea sa te lase ca se gandeste ca o sa trebuiasca sa te epilezi mai mereu dup'aia si poate ea considera ca nu ai nevoie.Totusi e decizia ta, nu a mamei tale si nu e nimic rau in a te epila.yawn

| oracoluldindelphi a răspuns:

Da, considera ca esti prea mica. Dar dca incepi sa te epilezi iti recomand sa o faci cu ceara sau cu epilatoare profesioniste (ca cele de la Brown). Cand o faci pentru prima oara du-te la cosmetica, nu te incumeta singura pentru ca e dureros la inceput. Pe urma te obisnuiesti. Multa bafta!

| ladycoffee a răspuns:

Nu. epilarea are consecinte: daca te epilezi cu lama, parul iti creste si mai mare. daca te iei cu ceara, cred ca mama ta se gandeste sa nu te doara... exista creme de epilat, dar daca tu chiar vrei sa ai un rezultat pozitiv, iti recomand epilatorul sau ceara! DAR AI GRIJA! Daca nu este necesar sa te epilezi, nu o face!

| banzicarul a răspuns:

Daca te epilezi de la varsta asta pe cand vei fii mare vei arata asemenea unei mimute adica mult par pe picioare ceea ce la o fata ii sta destul de urat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti prea mina.Mergi la un salon si epileaza-te cu incredere.Nu-ti va creste mai mult par, din contra!
Sub nicio forma sa nu folosesti lama de ras. E cea mai mare tampenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum cateva luni aveam si eu problema pe care o ai tu. ziua ta de nastere este in toamna asa ca este frig asa ca nu are nici o importanta daca te epilezi deoarece o sa fie prea rece si nu o sa iti poti arata picioarele.si eu m-am epilat tot prin primavara dar la inceputul lunii.nu esti prea mica si mama mea zicea ca trebuie sa te epilezi la 15 ani dar e prea tarziu atunci

| Pr@jYTuRyC@_DuLkE a răspuns:

Buna!
-poate ii ie frica ca iti va creste prea mare parul dupa ce te vei epila
-sau esti mica si ii ie frica ca nu cumva sa te doara
-sau pur si simplu are momente care nu vrealaughing

| uningermik a răspuns:

Daca ai nevoie de epilat epileazate dar cu epilaorul sau cu ceara