| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 13 ani si am varicocel si ma intrebam daca exista alta modalitate de a scapa de el fara operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar un medic urolog poate sa-ti spuna asta cu exactitate, numai dupa un consult medical.
In orice caz, un varicocel netratat are repercursiuni majore asupra acelui testicul, asupra producerii spermei, asupra erectiei sau chiar uneori, imposibilitatii intretinerii unei partide sexuale.

| JicaContra a răspuns:

Am cautat putin pe google... nu prea cred ca se poate

| Digikey a răspuns:

Am avut si eu tot la 13 ani, partea stanga. Operatia dureaza 20 de minute si este simpla.nu exista alternative Dupa 3 zile eram deja acasa. Uita tot ce a aberat Anastasia.Am fost la chirurgie nu la urologie.si nu te afecteaza cu nimic.