| Jonathan a întrebat:

Am 14 ani (+1 luna) si am inaltimea de 1.58-1.60 m.
As vrea sa cresc cam pe la 1.85 pana la 20 de ani (pe la 16 as vrea sa am 1.75)
Nu pot sa fac baschet, volei, handball din motive medicale dar doctorul mi-a spus ca pot face exercitii. Nu am mai contactat doctorul deoarece ne-am certat.
Orice sfat, exercitiu m-ar ajuta mult. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JennyBerry a răspuns:

Buna. Sa stii ca astfel de lucruri nu le poate stabili omul cu mana lui. In medie un individ de varsta ta are mari sanse sa se inalte pana la 18 ani foarte crescande. "Sa se zvarle" cum zice bunica mea. Unchiul meu avea aceeasi problema ca si tine, micut de statura la 14 ani iar in momentul cand ajunsese aproape de 18 ani, s-a inaltat la propriu, ajungand la aproximatix 2 metri [ nu glumesc ] Aici mai depinde si de gena familiei tale, de cat de zcunzi sau inalti sunt parintii tai. Cursul natural al lucrurilor nu poate fi deviat, dar poate fi modificat. Modificare implica cunostinta de baza a problemei tale, certitudinea ca ai o problema, dorinta de a scapa de ea sau rezolva. In situatia ta, ti-as recomanda ca sport, inotul. Intr-adevar te inalta si are o multitudine de beneficii medicale; te ajuta psihic cat si fizic in special. Iti dezvolta toate grupele de muschi existente in corp si indreapta scolioza, cifoza si lordoza [ asta daca nu este prea avansata boala ce o ai tu, si presupun ca este una dintrea astea notate de mine] Nu sunt in masura sa te sfatuiesc mai mult de atat pentru ca nu sunt profesionist. Imi pare bine ca ti-am putut fi de folos. Ai grija de tine!

1 răspuns:
| alonet a răspuns:

Inotul pune in miscare toate grupele musculare happy