| salutadw a întrebat:

Salut! Am 14 ani si am scolioza ( nu foarte grava) si vreau sa va intreb daca imi puteti spune si mie niste exercitii pentru spate sau alte lucruri ca sa pot trata aceasta problema

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Daca ai un diag deja de la medic..in continuare tind sa cred ca ti/a recomandat si o vizita pe la doctorul de exercitii si "indreptat oase". Nu/i asa? Personal asta cu oasele e mai complicat datorita fizionomiei destul de diferita unuia fata de celalalt..nu sunt specialist dar asa vad eu.

| Motisor a răspuns:

Cred că gasesti si pe google exercitii, eu as vrea sa te fac sa intelegi mecanismul acestor exercitii. Toata chestia este sa indrepti partea lasata, daca umarul drept este lasat, incearca sa faci ceva cu mana aia sa ridici umarul sus, cum e la spalier, te tii cu mana dreapta de sus si mana stanga la spate. Poti merge la un kinetoterapeut poate iti da el niste exerciții daca e om cum se cade.

| Motisor a răspuns:

Depinde si de scolioza ta, fara un examen al scoliozei mai greu sa dai asa niste exercitii.