| susala a întrebat:

Am 14 ani si de cateva zile sunt racit dar nu stiu de la ce imi curge nasu si stranut nu vreau la doctor asa ca am luat niste paracetamol, eurespal si aerius spuneti-mi si mie ceva sa imi treca cat mai repede fara doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Ar fi bine să vezi un medic, posibil să fi răcit la cap sau să faci o sinuzită și aia se tratează greu sau devine cronică.
Eu am sinuzită de 13 ani mă chinui cu ea...

| facepalmlol a răspuns:

Poate ca atunci cand faci baie, nu iti usuci parul la timp si apa aia se raceste; nu iti ia multa pe urma ca sa racesti.
Continua cu paracetamol, si ia si coldrex maxgrip sau cum s-o mai fi numind(mergi si intreaba farmacista), iar seara inainte de culcare unge-ti fruntea si pieptul(daca tusesti) cu diclofenac gel si baga-te in patura si nu mai iesi de acolo!
A, si inainte de culcare(si bineinteles inainte sa faci ceea ce ti-am spus mai sus) pune-ti picioarele in apa fierbinte cu sare.
Dupa ce te dai cu gelul ala si iesi din apa, sa nu carecumva sa mai ai ce cauta prin casa!

| ema_2625 a răspuns:

Pune ceva pe cap si bea ceai cald si fervex, modafem, tantum verde sau strepsils.

| meseriasul88 a răspuns:

Ca sa scapi de raceala poti sa iei teraflu plic de ceai faci o baie fierbinte bei ceaiul intre timp incalzesti o oala cu apa clocotita si o pui linga pat pe un fund de lemn si stai asupra ei pui si o patura sau plapuma asa fel incat sa nu iasa aerul cald si expiri inspiri pe nas stai cam 10 - 15 minute apoi te bagi in pat asa am facut si eu si mi-a trecut

| popaflavia2012 a răspuns:

Pentru nas poti sa iti iei o crema mentolata te dai cu ea pe fata si sub nas asa vei respira mai bine noaptewinking FUNDA?