| OrdinaryGirld a întrebat:

Am racit, imi curge nasu, stranut, tusesc si ma doare capucrying. Stiti niste remedi naturiste care sa-si faca efectu repede? Fara pastile ca m-am saturat de elesad. Va rog ceva sa-si faca efectu repede pentru ca sambata e ziua mea si vreau sa dau o petrecere nu sa stau in patsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Trebuie sa faci ...NIMIC guturaiul trece in 7 zile cu medicamnte si intr-o saptamana fara!

| RianaAlexia a răspuns (pentru Justmed):

Doamne.7 zile = o saptamana.Ce naiba?

| Vichtory a răspuns:

Uite ce retete stiu eu:

USTUROIUL. Se zdrobesc cativa catei de usturoi, amestecati-i cu 10 lingurite de miere de albine si luati din acest preparat cate o lingurita din jumatate in jumatate de ora. In usturoi s-au descoperit mai mult de douazeci de substante antivirale si antibacteriene, care fac din el cel mai puternic antigripal cunoscut.

BAI FIERBINTI
Atunci cand deja simtiti frisoane, cand incepe sa va curga nasul, iar durerile de gat se fac simtite, baile fierbinti sunt ajutorul cel mai la indemana pentru a opri boala in faza incipienta. Aceste bai, nu numai ca relaxeaza, dar au si un puternic efect antigripal, deoarece scad considerabil rezistenta microbilor.

SUPELE CALDE
Desi pare mai degraba aliment decat medicament, supa calda, asezonata din belsug cu patrunjel si marar, este recomandata persoanelor racite inaintea clasicelor aspirine si paracetamol.

SUCUL DE CITRICE
Se ia o lamaie sau un grepfruit, se spala foarte bine (pentru a indeparta substantele chimice cu care probabil a fost tratat), se da pe razatoare coaja si se pune deoparte. Fructul se stoarce intr-un pahar, iar la sucul obtinut se adauga doua lingurite de miere, coaja rasa anterior si se completeaza restul cu apa. Se lasa la macerat o ora sau doua, dupa care se bea. Daca se beau trei - patru pahare, intr-un interval de 12 ore, se poate obtine un efect superior celui al medicamentelor.

De multe ori am folosit aceste retete ( poate mai putin cea cu usturoi) si iti garantez ca au dat rezultate suta la suta. Asa ca le recomand intotdeauna cu incredere.

| Andrei233 a răspuns:

Ceai,mult ceai.

| loveyouschatz a răspuns:

Buna! incearca o baie fierbinte. tine picioarele in apa calduta cu sare, iar pentru nas fierbe niste ceai si stai cu capul aplecat spre aburii aceia emanati

| OrdinaryGirld explică:

@danapop:Multumesc pentru urare! Si va multumesc la toti pentru raspunsuriwinking

| AndaM a răspuns:

Buna! Nu iti fa griji, cu totii racim.
Ai putea bea ceaiuri din flori de soc, tei, potbal, busuioc, sunatoare, isop, patlagina, menta, barba-popii, coada-soricelului, urzica, luminarica, macese si coacaze negre, conuri de hamei si scoarta de salcie. Efectul acestor ceaiuri este mai mare daca in ele se adauga putina scortisoara si piper negru (au actiuni puternic antivirotice). In debutul starilor gripale, se bea cite o cana de ceai, din ora in ora. Toxinele vor fi eliminate prin transpiratie.
Deasemenea, combinatia de miere, lamaie si tei este un remediu sigur contra racelei/gripei.
Ai mai multe aici : http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1102.
Bafta cu raceala :* funda?

| danapop a răspuns:

Daca nu mai vrei sa iei pastile si consideri ca nu este necesar sa consulti un meduc incearca cu multe ceaiuri, o baie fierbinte si pana sambata incerca sa stai in casa pentru a fi in forma de ziua ta...si apropo daca poate cineva sa-ti faca o frectie cu diferite chestii gen:ulei, otet, etc e si mai bine. sper sa te faci bine pentru ziua ta.la multi ani!happy