| Loredana_9317 a întrebat:

Am 16 ani si am doar un metru si 52cm ce pot face sa mai cresc in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| robert48 a răspuns:

Pai ideea este sa te tii cu mainile de o bara timp de 5 minute in fiecare zi, sau cat poti.Iti garantez ca si eu am facut la fel, la inceput mi se parea ca nu cresc deloc, dar dupa un timp tinandu-ma in fiecare zi de bara am crescut.Acum am 19 ani si am 192 de cm iar la varsta ta aveam 160 de cm.

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Sporturi incearca, voley, baschet, inot. Dar depinde si de altele, in general daca parintii sunt mici copii nu prea cresc enorm de mult peste inaltimea medie. Dar inca esti in crestere deci sporturile te-ar putea ajuta.Bafta!

| mioara a răspuns:

Salut, pana la 25 de ani ai timp sa mai cresti.

| ioana1704 a răspuns:

Poate ar trebui sa faci sport, de pilda basket!

| nashu40 a răspuns:

Poti face mult sport si o alimentatie combinata cu vitamine (dar nu exagerat)
Ca sport recomand inotul.
Bafta!

| CurcubeulColorat a răspuns:

Cu aceeasi problema ma confrunt si eu! Un medic (nu specialist in asa ceva) mi-a zis sa ma agat de o bara ceva (stiu ca suna aiurea dar chiar te ajuta) dar poti incerca oricat daca nu ai cu cine semana inalta pentru ca poti mosteni pe cineva si atunci toate incercarile sunt in zadar.