| Maripapaia a întrebat:

Salut.
Am 16 ani și sunt bulimica de aproximativ un an.
Am 157 cm și 59 kg. Eu ma consider grasa. Nu îmi place felul în care arat. Îmi provoc vărsături aproape în fiecare zi de minim 2 ori. Am încercat sa ma opresc dar efectiv nu pot. După ce mănânc, ma simt extrem de plina și vomit. M-a durut de multe ori stomacul din cauza asta, dar azi m-a durut și încă ma mai doare, mai tare ca niciodată. Ma doare la nivelul pieptului și în zona stomacului. Ce poate sa fie? Știu din ce cauza e, dar vreau sa știu ce fel de boala ar putea fi. Dacă mâine o sa continue durerea, o sa merg la doctor. A mai fost cineva în aceasta situație? Dacă da, ai depășit acest "obstacol? Cum?
Fără hate si comentarii la mișto, mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Stii ca de la bulimie se poate inclusic muri, nu?
Pai cum de la ce e? Crezi ca corpul e adaptat sa vomite non stop? Eu am vomitat 2 luni cat am fost gravida zilnic si am zis ca imi dau duhul acolo in baie, d'apai sa o faci fortat pentru atata timp. Se dezvolta multe complicatii la nivel gastro-esofagian.
Mergi la medic si mergi MUSAI la psiholog. Trebuie sa te vindeci de bulimie.

| Eteda a răspuns:

Buna, in primul rand iti recomand sa te duci si la un psiholog, sa stii ca toate in viata pleaca de la creier. Du te la doctor si nu ti mai provoca varsaturi, crezi ca stomacului tau ii face bine asta? Te poti imbolnavii grav, stomacul fiind un organ important si e principalul in sistemul digestiv, iti poti provoca gastrita si din gastrita o poti da in ulcer. Du-te la un nutritionist sa iti recomande o dieta buna pentru organismul tau, apuca-te si de cateva miscari prin casa, nu cred ca e neaparata nevoie sa dai bani pe la sali, alearga sau fa plimbari de 20-30 de minute zilnic. Vei slabi sanatos. Pupici

| romeo78 a răspuns:

Bulimia și anorexia sunt boli psihice, datorate mediului în care trăiți, datorită faptului că luați exemple de modele de pe internet, deși multe poze sunt fotoshopate.
Durerile, sunt de fapt contracții musculare și neurolale, datorită faptului că dumneavoastră forțați recurgitarea.
De asemenea, în cazul bulimiei, organismul uman, își pierde capacitatea de ardere, trecând pe depozitare, datorită faptului că persoana respectivă forțează recurgitarea.
Nu se elimină, doar alimentele, se elimină minerale, vitamine, proteine și altele.
Mergeți la medicul de familie și cereți ajutorul pentru această problemă.
La psihiatrie, la psiholog pentru ședințe de consiliere, dar și medicina internă, pentru analize și investigații medicale.
Iar, la dumneavoastră, mai este o problemă. Sunteți în pubertate, în creștere, iar acțiunile de acum în privința greutății corporale, pot avea consecințe grave mai târziu.
Sănătate!

| brokxy a răspuns:

Si eu sufar de asta dar eu nu vomit ca nu am innebunit sa imi creez ulcer sau cancer la stomac, pur si simplu nu mai manca 1-2 zile apoi o sa vezi ca te vei satura mai repede si nu vei mai avea asa pofta de mancare.

| Violleta2022 a răspuns:

Te-as sfatuii sa reduci cantitatea de mancare, daca vrei sa slabesti si sa te apuci serios de un sport sau de alergat, in felul asta reduci stresul si incepi usor-usor sa pierzi din greutate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi la psihiatru și la nutriționist, sa înveți să slăbești într-un mod sănătos.

| Teo29 a răspuns:

1. Mergi la un dr. nutritionist sa iti faca un program alimentar de care sa te tii.

2. Mergi la cateva sedinte de psihoterapie, vezi cum e. Daca nici asta nu ajuta, va trebui un consult/tratament psihiatric. Altfel, iti distrugi organismul ireversibil in timp.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!