| alinnephilim a întrebat:

Salut, am 17 ani si mi-am facut abonament la sala. Cum sa trag de fiare sa nu am probleme mai tarziu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ghiolbitza a răspuns:

Depinde de ce anume urmaresti sa obtii dupa antrenamente... daca vrei sa pui masa musculara sau vrei doar sa intretii ce ai deja. Ca sa pui pe tine muschi se recomanda serii combinate, dar pentru inceput incearca sa faci vreme de 1 luna cate 3 serii cu 10-12 repetari pentru fiecare grupa de muschi, incepand cu torsul (umeri, brate, spate, piept) si terminand cu picioarele. Abdomenul e cea mai dificila grupa de muschi si necesita antrenament diferit combinat cu cardio. Cum a mai zis cineva, intreaba acolo cum poti sa lucrezi muschii, trebuie sa fie acolo cineva responsabil de sala.

| Syotos a răspuns:

Pai incearca sa eviti exercitile in care ai greutate deasupra capului, cam atat tot.

| danydd a răspuns:

Pai in primul rand cineva trebuie sa se ocupe de sala aia, deci intreaba persoana care se ocupa sa iti spuna ce serii de exercitii si cu ce poti face care sa nu iti afecteze cresterea sau intreaba pe cineva care e la sala de mai mult timp. Dar ca sa nu ai probleme incearca sa nu ridici greutati deasupra capului gen sa ridici haltera desupra capului(poti face cu haltera dar sa o ridici doar pana la nivelul umerilor nu deasupra lor)