| celmaitarenume a întrebat:

Am 20 de ani iar cand aveam 10 si am fost la un consult, mi s-a zis ca am deviatie de sept si trebuie sa ma operez cand o sa fiu major. Nu m-am operat pentru ca mi-a fost frica. Exista vreun risc daca nu ma operez? Nu am probleme cu respiratia sau alte chestii de genul. Dar am auzit pe cineva care a avut deviatie de sept si cică a avut probleme cu timpanul din cauza acestei deviatii. Exista vreo legatura intre aceasta deviatie si timpan/auz? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca deviatia de sept nasal este minora si nu te supara la respirat, sau nu ai migrene (dureri de cap), nu-i necesara operatia.