| andreea_7985 a întrebat:

As dori sa stiu daca durerile pe care le am de cap au vreo legatura cu deviatia de sept(durerile sunt in zona sprincenelor si cu tot cu nas), si as vrea sa stiu cum imi pot da seama daca am deviatie de sept. Exista niste simptome? Si care sunt ele? Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-ar trebui sa ai dureri doar din cauza deviatiei de sept. Mai degraba, poti avea o sinuzita.
Deviatia de sept poate fi asimptomatica sau se poate manifesta cu o nara infundata, mai ales noaptea, asa incat pacientul doarme pe partea respectiva, tractionandu-si obrazul pe perna in asa fel incat sa-si deschida larg nara.
Doar medicul ORL-ist iti poate spune daca ai deviatie de sept sau daca suspiciunea mea de sinuzita se confirma.

mira
| mira a răspuns:

Medicul ORL iti poate identifica deviatia de sept si recomanda investigatii pentru a afla cauza durerilor de cap.Prim miscare insa:medicul de familie.Sanatate.Mira

| alexam a răspuns:

Deviatie de sept inseamna cand osul nasului este anormal, prin asta intelegandu-se prea curbat osul nasului in partea lui superioara, sau stramb, adica osul fiind stramb varful nasului e mai spre dreapta sau stanga cu putin... Poti merge sa iti faci mai multe analize pentru a vedea ce e cu durerile de cap. UN procent de 0, 5 % sa aiba legatura una cu alta dupa parerea mea! big grin

| copilu a răspuns:

Nu are nici o legatura mai bine mergi la un doctor si el iti va spune ce e d facut bafta

| copilu a răspuns:

Sa nu cumva sa ai sinuzita ca atunci e puntin mai grav...multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema ta se numeste SINOZITA
asa cred.intreaba un doctor insa si prietenul meu are aceleasi pb si i s`a zis ca are sinozita. o boala care se trateaza usor deloc grava