Întrebare recomandată | jocker007 a întrebat:

S-a operat cineva de deviatie de sept? Cat costa? Si cat de dureros a fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| PeFuga a răspuns:

Daca deviatia de sept este diagnosticata de un medic ORL-ist care recomanda corectia prin intervntie chirurgicala, atunci operatia se poate face gratuit, fiind acoperita de asigurarea CAS. Daca doresti sa o faci in scop estetic, cauta pe site-urile clinicilor private de chirurgie estetica din orasul tau.

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Teoretic,operatia este gratuita, pentru ca este o problema de sanatate.Nu este ceva de estetica.
Eu am facut aceasta operatie acum multi ani si imi amintesc ca a fost destul de neplacut.In cartilajul dintre nari mi-s-a injectat un lichid anestezic care a si dislocat oscioarele din locul respectiv. Seringa era una "balsoi"! Si apoi, fara sa te adoarma, medicul incepe sa scoata oscioare din nara cu un clestisor, care cad intr-o tavita pe care tu o tii sub nas.Chestia este ca sa nu adormi sau sa lesini, ca o sa cazi cu nasul in bisturiu! Medicul imi spunea mereu sa misc ochii ca astfel el vedea ca sunt constienta! Mai si voarbea cu mine! Stateam intr-un fotoliu ca la stomatolog. De durut nu m-a durut nimic atunci, dar a doua zi eram toata umflata la ochi si vanata. Mi-a pus un ghips pe nas din ceva automodelator ca oscioarele sa se aseze corespunzator si un capastru care tinea niste feşe care erau varate in nari. Dupa o saptamana mi-a scos pansamentul si ghipsul si am fost foarte dezamagita de ce am vazut, pentru ca eu aveam si o cocoasa la nas si speram ca aceasta sa dispara. A disparut, dar dupa 2 saptamani, cand nasul s-a desumflat.Cand totul s-a vindecat parca eram in rai, putand sa respir pe nas si iarna si in somn...A fost neplacut dar rezultatul a meritat.
Daca ai aceasta suferinta, adica deviatia de sept, dupa operatie nu mai ai probleme cu durerile in gat, cu bronsitele sau racelile. Mi-s-a parut o minune ca pot sa fug si sa respir cu gura inchisa!
Recomandarea mea este sa faci interventia, orice ar fi. Costul...este intelegerea ta cu medicul!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, poate fi gratuit, dar conteaza acum si unde te duci.

| petre059 a răspuns:

Pretul difera de spitalul sau clinica unde vrei sa te operezi, de durere poti lua calmante, cu asta te ajuta cel mai bine doctorul sau asistentele daca dai spaga buna laughing