| sTeFaN. a întrebat:

Salut.Am astm am fost la doctor acum un an si a zis ca sunt bine mai dat doar un inhalator din ala...acum joc fotbal....ca ori ce baiat fac ori ce activitate oare sportul ma afecteaza cu ceva? avand in vedere ca tot mai am astm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sticss a răspuns:

Sa sti ca si varul meu joaca fotball si are astm si uneori cand depune eforturi foarte mari atunci are probleme dar in rest nu prea cred ca ai de ce sa iti faci probleme insa cel mai bine e sa intrebi un medic lu varamiu i-a spus sa nu depuna mai mult efort in plus

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte bine sa faci sport, daca efortul nu-ti cauzeaza crize de astm. Daca faci crize de astm la efort, administreaza-ti imediat doua pufuri din inhalator si odihneste-te macar cateva ore. Apoi incearca sa faci efort mai mic, in asa fel incat sa nu mai ai criza. Invata ce nivel de efort tolerezi si nu-l depasi niciodata. Macar de doua ori pe an, du-te la medic pentru evaluarea starii tale generale.

| allube a răspuns:

Cred ca trebuie sa intrebi un doctor. Eu nu am aceste competente, dar dupa parearea mea cred ca sportul nu este indicat.