| kRedhead a întrebat:

Este cineva pe aici care are astm sau a avut astm si fumeaza? Daca da, va afecteaza in vreun fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se fumează DELOC în cazul în care ai astm!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......-fumat_522

http://www.infoleac.ro/sanatatea-ta/142-astmul-bronsic

http://www.stop-fumatul.ro/pagini/fumatul-si-astmul-bronsic.php

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare o prostie. Dupa ce ca esti vai de tine cu astmul..sa mai si fumezi e cea mai mare prostie posibila.

| lory2053778474 a răspuns:

Da afecteaza foarte rau si nu te vei mai putea vindeca niciodata de astm eu am astm alergic si am fumat dar doar o saptamna si mi sa inrautatise starea dar tu daca ai astm brosic este si mai rau pentru tine te sfatuiesc sa nu mai sa fumezi sau sa nu te apuci de fumat daca nu fumezi inca

| kRedhead explică (pentru lory2053778474):

Am scapat de astmul bronisc acum un an prin tratament, dar am ramas cu urme la plamani. Fumez insa de 4 ani...

| brighteyes a răspuns (pentru kRedhead):

Si prin ce tratament ai scapat?

| kRedhead explică (pentru brighteyes):

Luam pastile. Singulair sau ceva de genul se numea. big grin

| brighteyes a răspuns (pentru kRedhead):

Pe bune ma? Ai scapat cu singulair?
Eu l-am luat cam 5 ani, si nu a avut niciun efect.
Ma gandeam ca ai facut tratamentul pentru astm, care acum este "interzis".

| kRedhead explică (pentru brighteyes):

Am luat 4 ani la rand doar singulair laughing. In aprilie a zis doctorita sa nu mai iau sa vedem cum se comporta organismul. Si simt o chestie nasoala in gat.

| kRedhead explică (pentru brighteyes):

Dar nu mai am astm. Cel putin, am fost la 6 doctori diferiti si mi-au spus asta. Dar am ramas cu sensibilitate la plamani, care habar n-am cum se numeste. Tre sa-l intreb pe tata, care, ce coincidenta, e doctor. rolling eyes

| brighteyes a răspuns (pentru kRedhead):

Pai,nu stiu ce sa zic.
Ai vazut ca atunci cand ai o raceala de astm, mucoasa aia se duce in gat si apoi la plamani, si atunci cand e in gat ..simti un gust ciudat incontinuu, si simti ca te jeneaza ceva in gat, poate ca asta mai patesti si tu uneori, dar pentru ca astm-ul ti-a fost tratat nu se mai duce la plamani.
Ai avut astm bronsic, nu?

| kRedhead explică (pentru brighteyes):

Da, asa e. Dar mereu sau cel putin de cele mai multe ori cand imi aprind sau termin o tigara, imi dau panica singura si am impresia ca am ceva in gat. Da, astm bronsic big grin