| mariusandey a întrebat:

Salut, am avut o raceala inainte minora, nas infundat durere in gat timp de 2-3 zile. A venit caldura si am adormit cu geamul deschis, m-am trezit dimineata cu urechile înfundate. Am tras de ele nu stiu ce le-am facut, le-am desumflat, nicio problema pana a 2 zi. La fel, dimineata urechile înfundate, aceeasi chestie, am tras de ele le-am desfundat. Azi, tot m-am trezit cu ele înfundate insa am tras de ele si nimic, la fel..Am bagat degetele adanc sa incerc sa desfund si înfundătură o simt acum cam prin spatele urechii, cea dreapta pare sa ma cam doara cand casc sau deschid gura mare. Sa fie de la raceala, sa fie un dop…? Am incercat sa bag apa oxigenată in ambele urechi, am pus un prosop fierbinte pe urechi..nimic, nu vor sa se desumfle..Stiti ceva? Tin sa precizez ca aud foarte greu si e enervant, cand vorbesc ma aud practic in capul meu, atat de infundat e si simt o presiune la ureche asa ca pulsează.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pare sa ma cam doara cand casc sau deschid gura mare.
Se numește otită, e o inflamație acolo, datărorită unui microb. Trebuie tratată.